Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház

Isten, Haza, Család

Dr. Adorján Gusztás Tamás a három alap köré építette fel az életét.

Isten iránti elkötelezettsége születése pillanatával kezdődött.

1954. április 7-én született Kérsemjénben egy szatmári kis faluban, ahol édesapja református lelkész (a falu lelki és olykor testi gyógyítója is), édesanyja tanítónő volt. A család második gyermekeként született, nővére után. A gondtalan gyermekévek után a debreceni református gimnáziumba, kollégiumba került. Itt még inkább elmélyült a vallásossága és ebben a környezetben, kiváló tanárok mellett hazaszeretete is. Annyi sok kollégiumi elődje, pl. Ady Endre, Arany János, Csokonai Vitéz Mihály, Kölcsey Ferenc, Móricz Zsigmond jó példakép volt ehhez. A gimnázium után az akkori rendszer nehezen engedte az úgymond „osztályidegen szülők” gyerekeit tanulni, így másodszori jelentkezés után kezdte el tanulmányait a Debreceni Orvostudományi Egyetemen.

Az egészségügyet – a két év alatt – az alapoktól ismerte meg, volt mentőápoló, fertőtlenítő, boncmester.  Az egyetem elvégzése után természetes volt számára, hogy szűkeb hazájában, a megyében szeretne dolgozni. Így került Nyíregyházára, a Jósa András megyei kórház szülészetére. Mindig is úgy tartotta és sokszor mondta, hogy a születés Isteni csoda, mindig így is köszöntötte az érkező babákat. Hála Istennek 40 év alatt jócskán volt ebben a csodában része! Nagy öröm volt számára, mikor elmondhatta, hogy már „unokája” is született. (A nála született fiatal nő gyermekét is ő segítette világra. Életének nagy öröme három gyermeke és három unokája (halála után született a 4.))

Családja számára igyekezett minél több szép pillanatokat, kirándulást, utazást megadni, Isten hitét, hazaszeretetét a családi összetartozást jó érzését elültetni.

Jó kapcsolatteremtő képessége révén élete végéig jó viszonyt ápolt gimnáziumi osztálytársaival; közeli és távoli kollégáival, barátaival. Sokat utazott szakmai utakra is, ahonnan mindig valami újat hozott haza. Így került a nőgyógyászati onkológiai műtétek közelébe is. Nagyszerű mesterektől tanulta és hozta haza az újdonságokat, új eszközöket és műtéti megoldásokat.

Élete második felében még inkább fontosabbnak érezte, hogy részt vegyen a református egyház mindennapjaiban is. Így lett a Tiszántúli Református Egyházterület főgondnoka, zsinati tag. Kitárni a templomok kapuit – mondta- hogy minél többen érezzék: Isten velünk van és mindenki számára elérhető. Világi vezetőként egyházában a napi gazdasági, működési hatékonyságát is szívügyének tartotta.

A kórház vezetését, politikai szerepvállalását is azért vállalta, hogy szűkebb hazáját, az itt élő családokat segítse. Sok beruházás, felújítás, építés fűződik a nevéhez megyeszerte. Humora, pozitív életszemlélete, tenni akarása, ember szeretete sok nehézségen átsegítette.

Rengeteg terve, ötlete volt még a megyei kórház és a megye egészségügyi helyzetének javítására, a családok segítségére, de 2020-ban a Covid alatt a jó Isten úgy döntött, hazahívja.

„Orando et laborando!”

Dr. Adorjánné Berekali Judit

sz2020
Sz-Sz-B. Vármegyei Oktatókórház
Megszakítás