Új korszak az érsebészetben Nyíregyházán – életmentő műérbeültetés vágás nélkül, csapatban
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház érsebészetén történelmi jelentőségű beavatkozást hajtottak végre: először került sor arra a korszerű eljárásra, amelynek során egyedileg gyártott műeret ültettek be endovaszkuláris, azaz érpályán belüli manipulációval – nagy hasi műtét nélkül, minimális metszéssel, gyorsabb gyógyulással.
Láthatatlan veszély – gyors, célzott megoldás
A beavatkozás célja az aorta aneurysma, vagyis a főverőér tágulatának kezelése. Ez az állapot hosszú ideig rejtve maradhat, de hirtelen megrepedve életveszélyes vérzést okozhat. Hagyományosan a kezelése jelentős hasi feltáró műtéttel, hosszú altatással, kockázatos, elhúzódó gyógyulással járt – most viszont egy új korszak kezdődhet a betegség gyógyításában.
A világ élvonalához tartozó centrumokban már évek óta alkalmazzák a combhajlatnál bevezetett, CT-tervezésű műérbeültetést. Ehhez a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház is szakmailag felnőtt – elérkezett az a pont, amikor már helyben, saját betegeik számára is elérhetővé válhatott ez az eljárás.
Nem egyedül: egy csapat együtt dobbanó szíve
A beavatkozást Dr. Nagy Sándor érsebész végezte, de nem egyedül. A műtét valódi csapatmunka volt, ahol minden mozzanat egy nagy, összehangolt gépezet precizitását igényelte. Az altatóorvosok, műtősnők, műtőssegédek, radiológusok és ápolók mind-mind elengedhetetlen szereplői voltak a sikernek – mert egy ilyen műtét csak akkor lesz eredményes, ha mindenki tudja, mit, mikor és hogyan kell tennie.
A beavatkozás során Dr. Szeberin Zoltán professzor, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának vezető érsebésze proktorként vett részt – vagyis aktívan segítette, mentorálta a helyi team munkáját a műtőn belül.
Egyedi megoldás – személyre szabott technika
A most operált két beteg – egy 60 év körüli nő és egy 70 év körüli férfi – jól vannak, és már otthonukban lábadoznak. A műtétek 2,5–3,5 órásak voltak, és nemcsak fokozott kézügyességet, de precíz előkészítést is igényeltek. A műér ugyanis nem előre gyártott darab: CT-alapú tervezés után személyre szabottan készítik el, a páciens érpályájához igazítva.
A jövő most kezdődik – Nyíregyházán
Bár az ilyen beavatkozások a legmagasabb, harmadik progresszivitási szintű központok jellemző profiljába tartoznak, mostantól a nyíregyházi kórház is képes saját betegeit helyben, a legmodernebb eljárással kezelni. Ez nem csupán technikai újítás, hanem bizalom, tudás és együttműködés kérdése is volt – és ez a csapat minden szempontból kiállta a próbát.
Ez a sikeres beavatkozás nemcsak két ember életét javította meg, hanem új szintre emelte a kórház érsebészeti ellátását – és egy olyan jövő alapjait rakta le, ahol a legmodernebb orvoslás már Nyíregyházán is elérhető.