Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház

Dr. Pap Károly – In memoriam

In memoriam Dr. Adorján Gusztáv Tamás…
Megjelent a Magyar Nőorvosok Lapjában 2020

Egy jó ember, egy jó orvos, egy barát emlékére
(1954-2020)

Kiváló orvos, kollega, munkatárs barát, 66 éves korában, 2020. október 21.-én hajnalban feladta, nem harcol tovább, a Teremtője visszavette magához. Életét, munkáját befejezte, teljes életet élt, csak a megérdemelt pihenés maradt el. Az életvidám, örök tevékeny orvos már nem magyaráz, nem fejti ki véleményét, nem akar meggyőzni jobbító igazáról, pihen. 40 év küzdelmes munkás évet hagy hátra: Ő volt a kezdő orvos, aki megmutatta kezdőként mindent meg tud tanulni, meg tud csinálni, ha bíznak benne.

Nem volt az akkori rendszer embere és ezt egyetemi felvételnél, katonaságnál, kezdeti orvos években éreztették is vele. Ez őt nem zavarta, jó kedélyűen túllépett rajta, az orvosi kollektíva befogadta, Ő lett szakszervezeti alapszervezet megbízottja, melyre még igazgatóként is büszke volt. Első osztály vezetője háttérbe szorította, ennek ellenére érdeklődése a nőgyógyászati onkológia irányába vezette. Nyíregyházán, akkoriban nem volt szabad onkológiai beteget ellátni, Wertheim műtétet végezni mely tény nagyon zavarta. Osztályvezető váltás után – 1992 – szabadabb világ jött, lehetett külföldre menni tanulni, klinikákat meglátogatni, tanulmányutat tenni. Ki is használta, járt – jártunk – Magyarországon és külföldön néztünk, láttunk, hazahoztuk, kipróbáltuk. Ö szervezte meg az első lymphadenectomiákat, Wertheim műtéteket külsős részvétellel. Kezdeti tapasztalat után, kellő bátorsággal érdeklődő kollegákkal önállón is elvégezte. Volt idő mikor több onkológiai műtétet végeztünk, mint a szomszéd „várban”. Nem elégedett meg az akkori műtét technikával így a kint látott Ligasure eszközt kipróbálásra „le”hozatta Nyíregyházára (azért idézőjelben, mert ezért nagyon haragudott: Nyíregyházára nem le, hanem feljönnek Budapestről). Megtanultuk, megvettük, 2012-től minden hasi műtétnél használjuk, erre nagyon büszke volt, hogy ez az Országban nálunk valósult meg elsőnek.

Nagy örömmel és büszkeséggel hirdette az „igét”, ismerjék meg a retropeitoneumot, tanuljanak meg biztonságosan operálni a nőgyógyászok. Több klinikára, osztályra ment el bemutatni a közösen kialakított műtét technikát, soha nem volt irigy. Örült, ha valaki tanult tőle és sikeresen alkalmazta azt. Szeretett előadásokat tartani, melyben nem felejtett egy-egy tréfát, viccet beletenni. Előadásait harcsás, bellugás horgász diával zárta.

Álma volt, egy szakmákon átívelő, több szakmás hasi onkológiai műtétes központ kialakítása, nőgyógyász, sebész, urológus, aneszteziológus bevonásával. Büszke volt osztályára, a velünk töltött időre, ha megkérdezték hivatásáról, operáló szülész nőgyógyásznak tartotta magát, a többi funkciója csak ez után jöhetett. Mindig közösségi embernek érezte magát, ilyen tevékenységet is folytatott. Mindig is református, nemzeti érzelmű volt, ezt korábban sem rejtette véka alá. Rábízott önkormányzati feladatot lelkesedéssel, teljes odaadással végezte, hasonlóan református egyházban végzett tevékenységével, anélkül, hogy elfelejtette volna honnan jött és a betegeket szolgálja. Ő még hitt az orvosi hivatástudatban.

Szeretett a társaság központja lenni, viccein hajnalig nevetett a hallgatóság. Kiváló társaságépítő képessége volt, számos mondása maradt fenn: „egy kis alkohol már sokszor segített át nehéz helyzeteken”.

 Guszti! Emberi tartásodat, eredményeid, emlékedet szívünkbe zárjuk, megőrizzük, következő nemzedéknek átadjuk.

Nyugodj békében, Isten veled.

Nyíregyháza, 2020. október 31.                                           

Dr. Pap Károly

sz2020
Sz-Sz-B. Vármegyei Oktatókórház
Megszakítás